PROGRAM 12 august 2019 -18 august 2019

Ora luni 12 august 2019
06:00 Telejurnal Moldova (R)

Translator mimico gestual

*ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

06:55 Imnul României

07:00 Matinalii

(I) (Redifuzare)

Moderatori: Ilinca Avram, Stela Botez, Anatol Guzic, Sandu Scobioala
Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune in regim de direct Chişinău

08:00 Matinalii

(II) (Redifuzare)

Moderatori: Ilinca Avram, Stela Botez, Anatol Guzic, Sandu Scobioala
Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune in regim de direct Chişinău

09:00 Matinalii

(III) (Redifuzare)

Moderatori: Ilinca Avram, Stela Botez, Anatol Guzic, Sandu Scobioala
Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune in regim de direct Chişinău

09:55* Serial TV

* Pistruiatul

Episodul 1+2/10

* In distributie: Costel Baloiu, Sergiu Nicolaescu, Reka Nagy, Zephi Alsec, Aurel Giurumia, Ion Dichiseanu, Vistrtian Roman, Margareta Pogonat, Constantin Codrescu, Gyorgy Kovacs, Florin Tanase, Viorel Comanici, Peter Paulhoffer, Goe, Haralambie Boros.

Imaginea si camera Vasile Oglinda. Decorurile-Nicolae Dragan

Costume-Tomina. Muzica-Horia Moculescu

Scenariul si regia Francisc Munteanu

Redactor George Mladen

11:05 Femei de 10, bărbaţi de 10

Femei de 10, bărbaţi de 10 (Redifuzare)*Prima parte

“Magazin al.. faptelor bune!”

El va aduna laolaltă “Români de 10”, care s-au remarcat prin performanţe notabile şi gesturi emoţionante, mulţi dintre ei nefiind persoane publice. Într-un show spumos, în care vor fi promovaţi cei mai valoroşi cetăţeni ai României, poveştile emoţionante, exemplele de urmat şi divertismentul de calitate se vor întâlni, la TVR.

Prezintă Marina Almăşan

Producător Marina Almăşan

Realizatori: Dana Grigore şi Elena Cristescu

Redactori: Laura Demeter, Costin Teodorescu, Mirela Goldic

Coproducţie TVR-SC CONTERA MEDIA SRL


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
12:00 Femei de 10, bărbaţi de 10

Femei de 10, bărbaţi de 10 (Redifuzare)* Partea a II-a

“Magazin al.. faptelor bune!”

Prezintă Marina Almăşan

Producător Marina Almăşan

Realizatori: Dana Grigore şi Elena Cristescu

Redactori: Laura Demeter, Costin Teodorescu, Mirela Goldic

Coproducţie TVR-SC CONTERA MEDIA SRL


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
13:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Victoria Coleşnic

Transmisiune directă

13:30* Povestea Cerbului de Aur

(Redifuzare)

Episodul 7/19

Producator: Mihai Razus

14:00* Telejurnal

*Sport(inregistrat) *Meteo(inregistrat)

Prezintă Dorina Florea/ Mihai Constantin

Producători: Violeta Iorgulescu, Anamaria Panait

Translator mimico-gestual Laura Ioana

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ SI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

14:55* Vorbeşte corect!

(Redifuzare)

Să acordăm atenţie măcar 5 minute pe zi, limbii române!

Limba folosită în mass-media ne influenţează fără să vrem. În fiecare luni, Ruxandra Gheorghe Negrea ia “pulsul străzii”.

Jurnalist Iulia Ioaniţoaia.

Producători si realizatori: Radu Dănilă, Cristina Dănilă

15:00* Documentar Geo 360

* Episodul 41/55

OLIMPUL SE ÎNTOARCE LA VIAŢĂ (Vivre heureux au pied de l’Olympe, Franţa-Germania, 2014)

Realizator: J. Michael Schumacher

Masivul Olimp, cel mai înalt munte al Greciei, cu vârful său permanent acoperit de nori ca să ascundă sălaşul zeilor, se află în nord-estul Greciei, la numai 20 de kilometri de mare în linie dreaptă.

În ultimii ani, negri pentru economia Greciei, ca şi pentru cea zonală, puţini alpinişti s-au aventurat pe cărările ce duc în vârf. Recent, s-au putut observa semne ale revenirii la viaţă a zonei, prin dezvoltarea micilor afaceri: viticultorii exportă cele mai bune vinuri locale în China, producătorii de tutun au găsit şi ei pieţe de desfacere…

Redactor: Gabriela Onea

16:00 Regiunea în obiectiv

* Studioul teritorial Cluj

* O emisiune magazin cu informaţii, ştiri, evenimente din Transilvania !

Moderator Ovidiu Damian

Producători Adriana Vitan, Nicoleta Moldovan

17:00 Discover Romania

* DINA COCEA

Realizator Diana Ilica

Producator Cecilia Melinescu

17:10* Vara amintirilor

*Divertisment (Arhiva TVR)

Vara Amintirilor în anotimpul estival

Producător, redactor: Adina Toderaşcu şi Sorina Soare

18:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Stela Danila

Translator mimico gestual

*ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

19:00 Memorialul Durerii - o istorie care nu se învaţă la şcoală

Redifuzare* O generaţie care ne-a dat o ţară(Redifuzare)

Octavian Goga” -Episodul 21

Redactor Doina Teodoru

Realizator Lucia Hossu Longin

Producător Alexandru Munteanu

19:50 100 de povesti despre Marea Unire

-5 minute de istorie cu profesor dr. Adrian Cioroianu

Pagini din istoria contemporana a Romaniei,de la Primul Razboi Mondial la Constituţia din 1923, de la agonia luptelor pană la dramatismul tratativelor de pace.Inceputul Romaniei Mari rămăne o fascinantă pagină de trecut.Istoria este cea mai frumoasă poveste,iar unirea se construieşte zi de zi.

Producator Irina Ifrimache si Dana Ionita

20:00* Telejurnal

* Ştiri+*Tema zilei

Prezintă Radu Andrei Tudor

Producători: Violeta Iorgulescu, Anamaria Panait

Transmisiune directă

*Meteo (Montaj )

*Sport (Montaj)

21:00* Câştigă România!

(Redifuzare)

*Singurul show-concurs tv de cultură generală din România, despre România.

Prezinta Virgil Ianţu

Regia artistică Larry Maronesse Producător Diana Pascal

O producţie Zucchero Media şi TVR2

21:50 Discover Romania

* DINA COCEA

Realizator Diana Ilica

Producator Cecilia Melinescu

22:00 Interviurile Telejurnalului Moldova (R)

22:30* Romania 9

*Talk-show

Invitat Florin Calinescu

Moderator Ionuţ Cristache

Jurnalist Oana Cucuruzeanu

Producător Livia Şerban Iancu

23:50 Discover Romania

* DINA COCEA

Realizator Diana Ilica

Producator Cecilia Melinescu

00:00* Povestea Cerbului de Aur

(Redifuzare)

Episodul 7/19

Producator: Mihai Razus

00:30* Documentar * Documentar URTI

* ÎNTRE CER ŞI MARE (Chroniques du Sud-Découverte), Franţa, 2015, 14 episoade

Realizatori: Philippe Carrese, Nicolas Mastras, Jean-Christophe Victor

Episodul. 4: Comorile din Alpilles

Realizator: Nicolas Mastras

De la apeductele romane la castelele Baux sau Glanum, lanţul munţilor Alpilles îşi desfăşoară şirul de obiective turistice pe mai bine de 30 de kilometri.

Redactor: Gabriela Onea

01:00 Cantec si poveste

(Redifuzare)* Studioul teritorial Cluj

Producator Radu Anghel

01:55 Diaspo radar

Producator Diana Gheorghiu

02:00 Femei de 10, bărbaţi de 10

Femei de 10, bărbaţi de 10 *(Prima parte )

“Magazin al.. faptelor bune!”

Prezintă Marina Almăşan

Producător Marina Almăşan

Realizatori: Dana Grigore şi Elena Cristescu

Redactori: Laura Demeter, Costin Teodorescu, Mirela Goldic

Coproducţie TVR-SC CONTERA MEDIA SRL


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
03:00 Femei de 10, bărbaţi de 10

Femei de 10, bărbaţi de 10 * Partea a II-a

“Magazin al.. faptelor bune!”

Prezintă Marina Almăşan

Producător Marina Almăşan

Realizatori: Dana Grigore şi Elena Cristescu

Redactori: Laura Demeter, Costin Teodorescu, Mirela Goldic

Coproducţie TVR-SC CONTERA MEDIA SRL


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
04:00* Vara amintirilor

04:50 Discover Romania

* DINA COCEA

Realizator Diana Ilica

Producator Cecilia Melinescu

05:00 Memorialul Durerii - o istorie care nu se învaţă la şcoală

* O generaţie care ne-a dat o ţară

Octavian Goga” Episodul 21.

Redactor Doina Teodoru

Realizator Lucia Hossu Longin

Producător Alexandru Munteanu

05:50 100 de povesti despre Marea Unire

-5 minute de istorie cu profesor dr. Adrian Cioroianu

Pagini din istoria contemporana a Romaniei,de la Primul Razboi Mondial la Constituţia din 1923, de la agonia luptelor pană la dramatismul tratativelor de pace.Inceputul Romaniei Mari rămăne o fascinantă pagină de trecut.Istoria este cea mai frumoasă poveste,iar unirea se construieşte zi de zi.

Producator Irina Ifrimache si Dana Ionita

Ora marţi 13 august 2019
06:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Stela Danila

Translator mimico gestual

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

06:55 Imnul României

07:00 Matinalii

(I) (Redifuzare)

Moderatori: Ilinca Avram, Stela Botez, Anatol Guzic, Sandu Scobioala
Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune in regim de direct Chişinău

08:00 Matinalii

(II) (Redifuzare)

Moderatori: Ilinca Avram, Stela Botez, Anatol Guzic, Sandu Scobioala
Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune in regim de direct Chişinău

09:00 Matinalii

(III) (Redifuzare)

Moderatori: Ilinca Avram, Stela Botez, Anatol Guzic, Sandu Scobioala
Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune in regim de direct Chişinău

09:55* Serial TV

* Pistruiatul

Episodul 3+4/10

* In distributie: Costel Baloiu, Sergiu Nicolaescu, Reka Nagy, Zephi Alsec, Aurel Giurumia, Ion Dichiseanu, Vistrtian Roman, Margareta Pogonat, Constantin Codrescu, Gyorgy Kovacs, Florin Tanase, Viorel Comanici, Peter Paulhoffer, Goe, Haralambie Boros.

Imaginea si camera Vasile Oglinda. Decorurile-Nicolae Dragan

Costume-Tomina. Muzica-Horia Moculescu

Scenariul si regia Francisc Munteanu

Redactor George Mladen

11:05* Povestea Cerbului de Aur

(Redifuzare)

Episodul 8/19

Producator: Mihai Razus

11:30 Un doctor pentru dumneavoastră

(Redifuzare)

Moderator Măriuca Mihăilescu

Jurnalisti tv: Delia Logofătu, Cristina Anton
Producător tv Monica Ancuța

13:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Victoria Coleşnic

Transmisiune directă

13:30* Povestea Cerbului de Aur

(Redifuzare)

Episodul 9/19

Producator: Mihai Razus

14:00* Telejurnal

*Meteo(inregistrat) * Sport(inregistrat)

Preezinta Alina Stancu

Translator mimico-gestual Laura Ioana

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ SI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

14:55* Vorbeşte corect!

(Redifuzare)

Să acordăm atenţie măcar 5 minute pe zi, limbii române!

O campanie pentru o limbă corectă şi în muzica românească.

Invitat permanent Liana Stanciu

Jurnalist Iulia Ioaniţoaia

Producători: Radu Dănilă, Cristina Dănilă

15:00* Documentar, CAMBODGIA-O SPERANŢĂ PENTRU COPIII STRĂZII

(Cambodge, un espoir pour les enfants des rues, Franţa-Germania, 2015) Episodul 42/55

Realizator: Philipp Lutz

În Cambodgia, Sitha şi Sreymom au adoptat peste treizeci de copii ai străzii ca să-i salveze de sărăcie.

În ultimii ani, numărul de copii care trăiesc pe străzi a sporit continuu. Doar în capitala Phnom Penh, cifra lor atinge aproape 20.000. Câţiva dintre ei, mai norocoşi, au fost adoptaţi de Sitha şi Sreymom, şi au acum 33 de fraţi. În pofida lipsei de resurse şi a provocării reprezentate de creşterea unei familii atât de numeroase, Sitha şi soţia lui continuă să adopte noi copii.

Redactor: Delia Clonaru

16:00 Regiunea în obiectiv

*Studioul teritorial Craiova

* In fiecare zi de marţi, echipa de la TVR Craiova vă invită la o ediţie plină de informaţii utile, muzica live alături de trupe, tarafuri din Oltenia, multe premii şi surprize pentru telespectatorii din întreaga ţară. Nu rataţi, aşadar, 60 de minute de bună dispoziţie alături de Roxana şi Doru!

Moderatori Simona Muşuroi şi Doru Ciolacu

Producător Simona Muşuroi

Transmisiune directă

17:00 Discover Romania

*DAN SPATARU

Producator Cecilia Melinescu

17:10* Vara amintirilor

*Divertisment (Arhiva TVR)

Vara Amintirilor în anotimpul estival

Producător, redactor: Adina Toderaşcu şi Sorina Soare

18:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Stela Danila

Translator mimico gestual

*ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

19:00 Memorialul Durerii - o istorie care nu se învaţă la şcoală

. * O generaţie care ne-a dat o ţară (Redifuzare)

„Ion Arion” Episodul 22.

Redactor Doina Teodoru

Realizator Lucia Hossu Longin

Producător Alexandru Munteanu

19:50 100 de povesti despre Marea Unire

-5 minute de istorie cu profesor dr. Adrian Cioroianu

Pagini din istoria contemporana a Romaniei,de la Primul Razboi Mondial la Constituţia din 1923, de la agonia luptelor pană la dramatismul tratativelor de pace.Inceputul Romaniei Mari rămăne o fascinantă pagină de trecut.Istoria este cea mai frumoasă poveste,iar unirea se construieşte zi de zi.

Producator Irina Ifrimache si Dana Ionita

20:00* Telejurnal

* Ştiri+*Tema zilei

Prezintă Radu Andrei Tudor

Producători: Violeta Iorgulescu, Anamaria Panait

Transmisiune directă

*Meteo (Montaj )

*Sport (Montaj)

21:00* Câştigă România!

(Redifuzare)

*Singurul show-concurs tv de cultură generală din România, despre România.

Prezinta Virgil Ianţu

Regia artistică Larry Maronesse Producător Diana Pascal

O producţie Zucchero Media şi TVR2

21:50 Discover Romania

*DAN SPATARU

Producator Cecilia Melinescu

22:00* Romania 9

*Talk-show

Moderator Ionuţ Cristache

Jurnalist Oana Cucuruzeanu

Producător Livia Şerban Iancu

22:50 Discover Romania

*DAN SPATARU

Producator Cecilia Melinescu

23:00 Investiţi în România!

(Redifuzare)

Jurnalişti tv: Raluca Amzăr, Ana Maria Ghiur, Roxana Segneanu, Răzvan Onesa

Moderator şi producător tv Sorin Burtea

Editor Coordonator Cristina Leorenţ

00:30* Documentar CRONICI MEDITERANEENE

(Chroniques mediterranéennes-Franţa, 2015), seria a III-a,16 episoade

Episodul 5-Grimaud

Realizator: Christel Chabert

O comună inedită, cu capul în nori-datorită castelului căţărat pe o culme-şi cu picioarele-n apă-datorită Portului Grimaud. Între cele două se află câţiva kilometri şi zece secole de istorie. Oamenii locului s-au luptat dintotdeauna să îmblânzească apa şi zona să devină mai primitoare.

Redactor: Adriana Vulpe

01:00 Cantec si poveste

(Redifuzare)* Studioul teritorial Tg. Mures

Producator Vasile Braic

01:55 Diasporadar

Producator Diana Gheorghiu

02:00* Povestea Cerbului de Aur

Episodul 9/19

Producator: Mihai Razus

02:30 Un doctor pentru dumneavoastră (R)

Producător tv Monica Ancuța

04:00* Vara aminirilor

04:50 Discover Romania

*DAN SPATARU

Producator Cecilia Melinescu

05:00 Memorialul Durerii - o istorie care nu se învaţă la şcoală (R)

* O generaţie care ne-a dat o ţară

„Ion Arion” Episodul 22.

Redactor Doina Teodoru

Realizator Lucia Hossu Longin

Producător Alexandru Munteanu

05:50 100 de povesti despre Marea Unire

-5 minute de istorie cu profesor dr. Adrian Cioroianu

Pagini din istoria contemporana a Romaniei,de la Primul Razboi Mondial la Constituţia din 1923, de la agonia luptelor pană la dramatismul tratativelor de pace.Inceputul Romaniei Mari rămăne o fascinantă pagină de trecut.Istoria este cea mai frumoasă poveste,iar unirea se construieşte zi de zi.

Producator Irina Ifrimache si Dana Ionita

Ora miercuri 14 august 2019
06:00 Telejurnal Moldova (R)

Translator mimico gestual

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

06:55 Imnul României

07:00 Matinalii

(I) (Redifuzare)

Moderatori: Ilinca Avram, Stela Botez, Anatol Guzic, Sandu Scobioala
Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune in regim de direct Chişinău

08:00 Matinalii

(II) (Redifuzare)

Moderatori: Ilinca Avram, Stela Botez, Anatol Guzic, Sandu Scobioala
Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune in regim de direct Chişinău

09:00 Matinalii

(III) (Redifuzare)

Moderatori: Ilinca Avram, Stela Botez, Anatol Guzic, Sandu Scobioala
Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune in regim de direct Chişinău

09:55* Serial TV

* Pistruiatul

Episodul 5+6/10

* In distributie: Costel Baloiu, Sergiu Nicolaescu, Reka Nagy, Zephi Alsec, Aurel Giurumia, Ion Dichiseanu, Vistrtian Roman, Margareta Pogonat, Constantin Codrescu, Gyorgy Kovacs, Florin Tanase, Viorel Comanici, Peter Paulhoffer, Goe, Haralambie Boros.

Imaginea si camera Vasile Oglinda. Decorurile-Nicolae Dragan

Costume-Tomina. Muzica-Horia Moculescu

Scenariul si regia Francisc Munteanu

Redactor George Mladen

11:05* Povestea Cerbului de Aur

(Redifuzare)

Episodul 10/19

Producator: Mihai Razus

11:30 Un doctor pentru dumneavoastră

(Redifuzare)

Producător tv Monica Ancuța

13:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Victoria Coleşnic

Transmisiune directă

13:30* Povestea Cerbului de Aur

(Redifuzare)

Episodul 11/19

Producator: Mihai Razus

14:00* Telejurnal

*Meteo(inregistrat) *Sport(inregistrat)

Prezinta Alina Stancu

Translator mimico-gestual Laura Ioana

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ SI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

14:55* Vorbeşte corect!

(Redifuzare)

Să acordăm atenţie măcar 5 minute pe zi, limbii române!

Cum este limba română vorbită în spaţiul public? Vom dezbate această temă împreună cu invitaţii noştri, vloggeri din diverse domenii, comedianţi şi prezentatori de televiziune. Jurnalist Iulia Ioaniţoaia.

Producători şi realizatori: Radu Dănilă, Cristina Dănilă

15:00* Documentar Geo 360

* Episodul 43/55

ZANZIBAR-FEMEILE FAC MUZICA (Zanzibar, une affaire de femmes, Franţa-Germania, 2015)

Realizator: Lutz Gregor

Insula Zanzibar, destinaţie de vis din Oceanul Indian, este adăpost pentru diverse grupuri etnice, religii şi culturi. Metisajul africano-arabo-indian a dus la apariţia unui tip de muzică-Taarab, amestec de instrumente europene şi africane, cum ar fi vioara, acordeonul şi arăbescul qanun.

Cu numai câţiva ani în urmă, femeile din Zanzibar-unde cultura era majoritar tributară islamului-nu aveau voie să cânte în public. Mariam Hamdani, prima femeie jurnalist de pe insulă, şi-a dorit să facă o schimbare şi a înfiinţat o orchestră alcătuită exclusiv din femei.

Redactor: Gabriela Onea

16:00 Regiunea în obiectiv

*Studioul teritorial Iaşi

* Moderator Anca Medeleanu

Realizator Sergiu Ciocoiu

Transmisiune directă

17:00 Discover Romania

*EMIL BOTTA

Producator Cecilia Melinescu

17:10* Vara amintirilor

*Divertisment (Arhiva TVR)

Vara Amintirilor în anotimpul estival

Producător, redactor: Adina Toderaşcu şi Sorina Soare

18:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Stela Danila

Translator mimico gestual

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

19:00 Memorialul Durerii - o istorie care nu se învaţă la şcoală

. * O generaţie care ne-a dat o ţară (Redifuzare)

„Dr.Aurel Vlad” Episodul 23

Redactor Doina Teodoru

Realizator Lucia Hossu Longin

Producător Alexandru Munteanu

19:50 100 de povesti despre Marea Unire

-5 minute de istorie cu profesor dr. Adrian Cioroianu

Pagini din istoria contemporana a Romaniei,de la Primul Razboi Mondial la Constituţia din 1923, de la agonia luptelor pană la dramatismul tratativelor de pace.Inceputul Romaniei Mari rămăne o fascinantă pagină de trecut.Istoria este cea mai frumoasă poveste,iar unirea se construieşte zi de zi.

Producator Irina Ifrimache si Dana Ionita

20:00* Telejurnal

* Ştiri +*Tema zilei

Prezintă Radu Andrei Tudor

Producători: Violeta Iorgulescu, Anamaria Panait

Transmisiune directă

*Meteo (Montaj )

*Sport (Montaj)

21:00* Câştigă România!

*(Redifuzare)

Singurul show-concurs tv de cultură generală din România, despre România. Prezinta Virgil Ianţu

Regia artistică Larry Maronesse Producător Diana Pascal

O producţie Zucchero Media şi TVR2

21:50 Discover Romania

*EMIL BOTTA

Producator Cecilia Melinescu

22:00* Romania 9

*Talk-show

Moderator Ionuţ Cristache

Jurnalist Oana Cucuruzeanu

Producător Livia Şerban Iancu

22:50 Discover Romania

*EMIL BOTTA

Producator Cecilia Melinescu

23:00 Daruieste Romanie! (R)

00:30* Documentar CRONICI MEDITERANEENE

(Chroniques mediterranéennes-Franţa, 2015), seria a III-a,16 episoade

Episodul. 6: Belvedere-satul de la capătul lumii

Realizator: Eric Eratostene

Căţărată pe malul stâng al râului Vesubie, Belvedere este poarta de intrare în valea cea mai sălbatică a Alpilor de Sud-Gordolasque.
Locuitorii acestui sat de la capătul lumii ne primesc cu braţele deschise pentru a ne dezvălui secretele lor.

Redactor: Adriana Vulpe

01:00 Cantec şi poveste

(Redifuzare) *Studioul teritorial Iaşi

Producator Carmen Olaru

01:55 Diasporadar

Producator Diana Gheorghiu

02:00* Povestea Cerbului de Aur

Episodul 11/19

Producator: Mihai Razus

02:30 Un doctor pentru dumneavoastră (R)

Producător tv Monica Ancuța

04:00* Vara amintirilor

04:50 Discover Romania

*EMIL BOTTA

Producator Cecilia Melinescu

05:00 Memorialul Durerii - o istorie care nu se învaţă la şcoală

* O generaţie care ne-a dat o ţară

Dr. Aurel Vlad” Episodul 23.

Redactor Doina Teodoru

Realizator Lucia Hossu Longin

Producător Alexandru Munteanu

05:50 100 de povesti despre Marea Unire

-5 minute de istorie cu profesor dr. Adrian Cioroianu

Pagini din istoria contemporana a Romaniei,de la Primul Razboi Mondial la Constituţia din 1923, de la agonia luptelor pană la dramatismul tratativelor de pace.Inceputul Romaniei Mari rămăne o fascinantă pagină de trecut.Istoria este cea mai frumoasă poveste,iar unirea se construieşte zi de zi.

Producator Irina Ifrimache si Dana Ionita

Ora joi 15 august 2019
06:00 Telejurnal Moldova (R)

Translator mimico gestual

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

06:55 Imnul României

07:00 Matinalii

(I) (Redifuzare)

Moderatori: Ilinca Avram, Stela Botez, Anatol Guzic, Sandu Scobioala
Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune in regim de direct Chişinău

08:00 Matinalii

(II) (Redifuzare)

Moderatori: Ilinca Avram, Stela Botez, Anatol Guzic, Sandu Scobioala
Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune in regim de direct Chişinău

09:00 Matinalii

(III) (Redifuzare)

Moderatori: Ilinca Avram, Stela Botez, Anatol Guzic, Sandu Scobioala
Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune in regim de direct Chişinău

10:00 Editie speciala

*Ziua Marine Romane

Transmisiune directa

12:20 Discover Romania

*EMIL BOTTA

Producator Cecilia Melinescu

12:30 Povestea Cerbului de Aur

(Redifuzare)

Episodul 12/19

Producator: Mihai Razus

13:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Victoria Coleşnic

Transmisiune directă

13:30* Povestea Cerbului de Aur

(Redifuzare)

Episodul 13/19

Producator: Mihai Razus

14:00* Telejurnal

*Meteo(inregistrat) *Sport(inregistrat)

Prezinta Alina Stancu

Translator mimico-gestual Laura Ioana

Producatori Violeta Iorgulescu,Anamaria Panait

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ SI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

14:55* Vorbeşte corect!

(Redifuzare)

*Să acordăm atenţie măcar 5 minute pe zi, limbii române!

Şi să vorbim cu umor despre limba română! Chestionare amuzante (şi nu numai!), cu participarea grupului 3Chestii.

Jurnalist Iulia Ioaniţoaia.

Producători şi realizatori: Radu Dănilă, Cristina Dănilă

15:00* Documentar Geo 360. CHINA-ÎN CĂUTAREA UNUI SOŢ

Documentar Geo 360. CHINA-ÎN CĂUTAREA UNUI SOŢ (En Chine, a la recherche d’un mari, Franţa-Germania,2016) Episodul 44/55

Realizator: J. Michael Schumacher

O călătorie în munţii din regiunea Yunnan, pe urmele lui Meiyun, o tânără de etnie Hani, care trebuie să-şi găsească rapid un soţ.

Ca mulţi alţi tineri, Meiyun, în vârstă de 25 de ani, a păsărit munţii unde locuiesc membrii etniei ei şi s-a stabilit la Kunming, o metropolă dinamică unde poate găsi mai uşor un loc de muncă, astfel ajutându-şi şi familia rămasă acasă. Dar ea a rămas celibatară, ceea ce reprezintă o problemă conform tradiţiilor neamului ei. Cu ocazia sărbătorii Kuzhazha, ea se întoarce acasă, pentru a întâlni eventuali pretendenţi…

Redactor: Gabriela Onea

16:00 Regiunea în obiectiv

* Studioul teritorial Timişoara

* Editie speciala

Invitati Gabriel Liiceanu si Mircea Cartarescu

Producător Tania Ţunaş

Emisiune transmisa in regim de direct

17:00 Discover Romania

*EMANOIL PETRUT

Producator Cecilia Melinescu

17:10* Vara amintirilor

*Divertisment (Arhiva TVR)

Vara Amintirilor în anotimpul estival

Producător, redactor: Adina Toderaşcu şi Sorina Soare

18:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Stela Danila

Translator mimico gestual

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

19:00 Memorialul Durerii - o istorie care nu se învaţă la şcoală

. * O generaţie care ne-a dat o ţară (Redifuzare)

„Vasile Goldis” Episodul 24.

Redactor Doina Teodoru

Realizator Lucia Hossu Longin

Producător Alexandru Munteanu

19:50 100 de povesti despre Marea Unire

-5 minute de istorie cu profesor dr. Adrian Cioroianu

Pagini din istoria contemporana a Romaniei,de la Primul Razboi Mondial la Constituţia din 1923, de la agonia luptelor pană la dramatismul tratativelor de pace.Inceputul Romaniei Mari rămăne o fascinantă pagină de trecut.Istoria este cea mai frumoasă poveste,iar unirea se construieşte zi de zi.

Producator Irina Ifrimache si Dana Ionita

20:00* Telejurnal

* Ştiri +*Tema zilei

Prezintă Radu Andrei Tudor

Producători: Violeta Iorgulescu, Anamaria Panait

Transmisiune directă

*Meteo (Montaj )

*Sport (Montaj)

21:00* Concert Tudor Gheorghe “Vara simfonic”

(redifuzare)

22:35 Discover Romania

*EMANOIL PETRUT

Producator Cecilia Melinescu

22:45 Recital Sofia Vicoveanca

23:00 Corespondent TVRi

Corespondent TVRi (Redifuzare)

Moderator Corina Dobre

Jurnalişti: Ştefania Ţene, Virginia Ghiţă şi Lucian Băbeanu

Producător Liliana Văduva

00:30* Documentar * Documentar URTI

* ÎNTRE CER ŞI MARE (Chroniques du Sud-Découverte), Franţa, 2015, 14 episoade

Realizatori: Philippe Carrese, Nicolas Mastras, Jean-Christophe Victor

Episodul 7. Haute Provence

01:00 Cantec si poveste

Cantec si poveste (Redifuzare )*Studioul teritorial Craiova

Producator Laura Dinca

01:55 Diasporadar

Producător Diana Gheorghiu

02:00* Povestea Cerbului de Aur

Episodul 13/19

Producator: Mihai Razus

02:30 Un doctor pentru dumneavoastră

(Redifuzare)

Producător tv Monica Ancuța

04:00* Vara amintirilor (R)

04:50 Discover Romania

*EMANOIL PETRUT

Producator Cecilia Melinescu

05:00 Memorialul Durerii - o istorie care nu se învaţă la şcoală

* O generaţie care ne-a dat o ţară

Vasile Goldis” Episodul 24.

Redactor Doina Teodoru

Realizator Lucia Hossu Longin

Producător Alexandru Munteanu

05:50 100 de povesti despre Marea Unire

-5 minute de istorie cu profesor dr. Adrian Cioroianu

Pagini din istoria contemporana a Romaniei,de la Primul Razboi Mondial la Constituţia din 1923, de la agonia luptelor pană la dramatismul tratativelor de pace.Inceputul Romaniei Mari rămăne o fascinantă pagină de trecut.Istoria este cea mai frumoasă poveste,iar unirea se construieşte zi de zi.

Producator Irina Ifrimache si Dana Ionita

Ora vineri 16 august 2019
06:00 Telejurnal Moldova (R)

Prezentator Stela Danila

Translator mimico gestual

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

06:55 Imnul României

07:00 Matinalii

(I) (Redifuzare)

Moderatori: Ilinca Avram, Stela Botez, Anatol Guzic, Sandu Scobioala
Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune in regim de direct Chişinău

08:00 Matinalii

(II) (Redifuzare)

Moderatori: Ilinca Avram, Stela Botez, Anatol Guzic, Sandu Scobioala
Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune in regim de direct Chişinău

09:00 Matinalii

(III) (Redifuzare)

Moderatori: Ilinca Avram, Stela Botez, Anatol Guzic, Sandu Scobioala
Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune in regim de direct Chişinău

09:55* Serial TV

* Pistruiatul

Episodul 7 + 8/10

* In distributie: Costel Baloiu, Sergiu Nicolaescu, Reka Nagy, Zephi Alsec, Aurel Giurumia, Ion Dichiseanu, Vistrtian Roman, Margareta Pogonat, Constantin Codrescu, Gyorgy Kovacs, Florin Tanase, Viorel Comanici, Peter Paulhoffer, Goe, Haralambie Boros.

Imaginea si camera Vasile Oglinda. Decorurile-Nicolae Dragan

Costume-Tomina. Muzica-Horia Moculescu

Scenariul si regia Francisc Munteanu

Redactor George Mladen

11:06* Povestea Cerbului de Aur

(Redifuzare)

Episodul 14/19

Producator: Mihai Razus

11:30* Un doctor pentru dumneavoastră

(Redifuzare)

Moderator Măriuca Mihăilescu

Jurnalist tv Delia Logofătu
Realizator tv Cristina Anton
Producător tv Monica Ancuța

13:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Victoria Coleşnic

Transmisiune directă

13:30* Povestea Cerbului de Aur

(Redifuzare)

Episodul 15/19

Producator: Mihai Razus

14:00* Telejurnal

*Meteo(inregistrat) *Sport(inregistrat)

Prezinta Alina Stancu

Producători: Violeta Iorgulescu, Anamaria Panait

Translator mimico-gestual Laura Ioana

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ SI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

14:55* Vorbeşte corect!

(Redifuzare)

*Să acordăm atenţie măcar 5 minute pe zi, limbii române!

Şi să vorbim cu umor despre limba română! Chestionare amuzante (şi nu numai!), cu participarea grupului 3Chestii.

Jurnalist Iulia Ioaniţoaia.

Producători şi realizatori: Radu Dănilă, Cristina Dănilă

15:00* Documentar Geo 360 VALPARAISO-ORAŞUL ASCENSOARELOR
Episodul 45/55

(Valparaiso, la ville des ascenseurs, Franţa-Germania, 2015) Episodul 45/55

Realizator: Stefan Richts

Un reportaj la înălţime, alături de mecanicii care asigură mentenanţa legendarelor ascensoare din Valparaiso.

Portul Valparaiso din Chile este oraşul funicularelor. Aceste lifturi ajută locuitorii să acceadă în cartierele situate pe dealuri, pe pante a căror înclinaţie ajunge şi la 70 de grade. Primul dintre ele a fost inaugurat în 1883. În zilele noastre, dintre cele 15 venerabile ascensoare, doar 9 au rămas în stare de funcţionare.

Redactor: Mirela Străinu

16:00 Regiunea în obiectiv

(Redifuzare)*Studioul teritorial Tg.Mureş

* Producător Claudia Zatreanu

17:00 Discover Romania

*AMZA PELLEA

Producator Cecilia Melinescu

17:10* Vara amintirilor

*Divertisment (Arhiva TVR)

Vara Amintirilor în anotimpul estival

Producător, redactor: Adina Toderaşcu şi Sorina Soare

18:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Stela Danila

Translator mimico gestual

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

19:00 Memorialul Durerii - o istorie care nu se învaţă la şcoală

. * O generaţie care ne-a dat o ţară (Redifduzare)

Unionistii Basarabiei” Episodul 25.

Redactor Doina Teodoru

Realizator Lucia Hossu Longin

Producător Alexandru Munteanu

19:50 100 de povesti despre Marea Unire

-5 minute de istorie cu profesor dr. Adrian Cioroianu

Pagini din istoria contemporana a Romaniei,de la Primul Razboi Mondial la Constituţia din 1923, de la agonia luptelor pană la dramatismul tratativelor de pace.Inceputul Romaniei Mari rămăne o fascinantă pagină de trecut.Istoria este cea mai frumoasă poveste,iar unirea se construieşte zi de zi.

Producator Irina Ifrimache si Dana Ionita

20:00* Telejurnal

* Ştiri +*Tema zilei

Prezintă Radu Andrei Tudor

Producători: Violeta Iorgulescu, Anamaria Panait

Transmisiune directă

*Meteo (Montaj )

*Sport (Montaj)

20:50 Agenda Cerbului de Aur

21:00 Arheologia crimei

Producător Alexandru Munteanu


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
21:50 Discover Romania

*AMZA PELLEA

Producator Cecilia Melinescu

22:00* Recital Cerbul de Aur

(Redifuzare)

*Paul Yang (1994)

Producator Doru Ionescu

23:00* Recital Cerbul de Aur

(Redifuzare)

*Belinda Carlise(1995)

Producator Doru Ionescu

00:00* Recital Cerbul de Aur

(Redifuzare)

*Jerry Lee Lewis(1993)

Producator Doru Ionescu

01:00 Cantec si poveste

Cantec si poveste (Redifuzare )*Studioul teritorial Timisoara

Producator Felicia Stoian

01:55 Diasporadar

02:00* Recital Cerbul de Aur (R)

*Paul Yang(1994)

Producator Doru Ionescu

03:00* Recital Cerbul de Aur (R)

*Belinda Carlise(1995)

Producator Doru Ionescu

04:00* Recital Cerbul de Aur (R)

*Jerry Lee Lewis(1993)

Producator Doru Ionescu

05:00 Memorialul Durerii - o istorie care nu se învaţă la şcoală

* O generaţie care ne-a dat o ţară

Unionistii Basarabiei” Episodul 25

Redactor Doina Teodoru

Realizator Lucia Hossu Longin

Producător Alexandru Munteanu

Ora sâmbătă 17 august 2019
06:00* Recital Cerbul de Aur (R)

* Alifantis ,Andries(1993) si Dandel(1992)

Redactor: Doru Ionescu

06:55 Imnul României

07:00 Drumul lui Leşe

(Redifuzare)

*Drumul lui Leşe este un program în care se îmbină armonios dezbaterea, monologul şi actul artistic ancorat în realitatea autohtonă şi universală. Este o emisiune croită în jurul unui personaj carismatic, care debordează de vitalitate şi care reuşeşte să transmită publicului mesaje clare, făcându-l, în acelaşi timp, cu umorul specific, să gândească şi să se redescopere.

Moderator Grigore Leşe

Redactori Sorina Soare, Sandrino Gavriloaia

Producător Sînziana Miloşoiu

Realizator Grigore Leşe

07:50 Discover Romania

* DINA COCEA

Realizator Diana Ilica

Producator Cecilia Melinescu

08:00 Ferma

(Redifuzare)

* Nu mai aveti loc la oraş? Încercaţi la ţară!

Emisiune pentru actuali şi viitori tineri fermieri

Undeva în România

Redactor Sergiu Marinescu

Emisiune de Eugen Daniel Iancu si Viorel Popescu

08:50 Discover Romania

* DINA COCEA

Realizator Diana Ilica

Producator Cecilia Melinescu

09:00 Vizită de lucru

(Redifuzare)

Prezintă Gianina Corondan

Producător Cristina Danila

Editia 6/12

09:30 M.A.I aproape de tine

Jurnalist Bogdan Serban Iancu

10:00 Mic dejun cu un campion

(Redifuzare)

Amfitrion Daniela Zeca Buzura

Producător Ileana Ploscaru Panait

10:50 Discover Romania

* DINA COCEA

Realizator Diana Ilica

Producator Cecilia Melinescu

11:00* Teatru National de televiziune

*Nevestele vesele din Windor De William Shakespeare

Spectacol preluat de la Teatrul Tineretului "Metropolis"

Regia Alexandru Tocilescu

În Distribuție: Lucian Iancu George Ivașcu Adriana Trandafir Ion Grosu Crina Mureșan Mariana Dănescu Mihai Niță Victor Apetrei Mihai Stănescu Marcel Lovin Gelu Nițu Eduard Haris Adi Ciobanu Șerban Celea Dan Cogălniceanu Ionuț Ciocea Andrei Bratu Darius Daradici Dan Rădulescu Loredana Cavasdan Ștefania Dumitru Raluca Botez Eduard Cârlan

Muzică Nicu Alifantis

Decor Francois Pamfil

Costume Anca Pâslaru, Corina Grămoșteanu

Coregrafie Felicia Dalu

Scenografie Décor tv Bogdan Brolla

Redactor Doina Teodoru

Montaj Sebastian Chelu

Director de imagine Bogdan Marincov

Regia artistică tv Luminița Iordănescu

Redactor George Mladen

Teatrul Național de Televiziune este un proiect Casa de Producție TVR, difuzat pe canalele TVR

Producător coordonator Demeter András István


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
13:50 Discover Romania

* DINA COCEA

Realizator Diana Ilica

Producator Cecilia Melinescu

14:00* Telejurnal

*Sport (montaj)* Meteo(montaj)

Prezintă Dorina Florea/ Mihai Constantin

Producători: Violeta Iorgulescu, Anamaria Panait

Transmisiune directă

14:30 Drumul succesului

.(Redifuzare)

Producator tv Maria Cristina Tilică

15:00 Ora regelui

.(Redifuzare)

Realizator Bogdan Șerban-Iancu

Producător Lidia Voicu

15:50 Discover Romania

* DINA COCEA

Realizator Diana Ilica

Producator Cecilia Melinescu

16:00 Drag de România mea

(Redifuzare)

*Prima parte

Prezintă Paul Surugiu-Fuego

Emisiunea este o gală de divertisment a valorilor românești, o trecere frumoasă și firească printre eroii României noastre, printre modele și exemple de personalități care au definit succesul și au făcut ca numele lor să strălucească. Dinamice, pline de surprize, emoții și momente unice, galele “DRAG DE ROMÂNIA MEA!” sunt o reverență făcută în fața valorilor autohtone, un motiv în plus pentru a ne mândri și pentru a vedea că avem artiști, actori, scriitori, sportivi ce merită arătați și aplaudați.

Varietatea va fi elementul cheie și trecerea rapidă prin toate aceste momente, alternate, cu ritm, muzică bună, dans și multă emoție. Veți avea parte în fiecare duminică de 100 de minute din România frumoasă, plină de o mulțime de exemple demne de urmat, de istorie, tradiție, noutate, energie, precum și de eterne reverențe aduse trecutului dar și viitorului ce se arată a fi măreț. Galele prezentate de Paul Surugiu-Fuego sunt adevărate spectacole ale calității. Într-un decor somptuos, ele vor aduce în casele românilor nostalgii, fericiri și multă voie bună.

Producător Codruţa Prunariu

17:00 Drag de România mea

(Redifuzare)

*Partea a II-a

Prezintă Paul Surugiu-Fuego

Producător Codruţa Prunariu

18:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Stela Danila

Translator mimico gestual

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

18:30 Daruieste Romanie!

(Redifuzare)

Moderator Carmen Târnoveanu

Producători Carmen Târnoveanu şi Dan Paul Ionescu

20:00* Telejurnal

* Ştiri +*Tema zilei

Prezintă Radu Andrei Tudor

Producători: Violeta Iorgulescu, Anamaria Panait

Transmisiune directă

*Meteo (Montaj )

*Sport (Montaj)

20:50 Agenda Cerbului de Aur

21:00* Recital Cerbul de Aur

Recital Cerbul de Aur (Redifuzare)

* Alifantis ,Andries(1993) si Dandel(1992)

Redactor: Doru Ionescu

22:00* Film Extemporal la dirigentie

(Romania 1987)

Scenariul: George Şovu

Cu: Tamara Buciuceanu, Ion Caramitru, Diana Lupescu, Ştefan Bănică Jr.

Comedie. Profesorul Socrate inaugurează anul şcolar printr-un extemporal pe tema "Cum aş vrea să fie dirigintele clasei ?". Popularitatea lui Socrate o îngrijorează pe profesoara de matematică, Isoscel, gata oricând „să dea jos milităria din pod". În acest timp, Socrate îşi face şi el griji, dar în legătură cu Anca, fiica sa îndrăgostită.


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
23:35 Vizita de lucru

Editia 6/12

00:00 Destine ca-n filme

(Redifuzare)

Producator Iuliana Marciuc


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
00:50 Discover Romania

* DINA COCEA

Realizator Diana Ilica

Producator Cecilia Melinescu

01:00 Ora regelui

Realizator Bogdan Șerban-Iancu

Producător Lidia Voicu

01:50 Discover Romania

* DINA COCEA

Realizator Diana Ilica

Producator Cecilia Melinescu

02:00* Film Extemporal la dirigentie

(Romania 1987)

Scenariul: George Şovu

Cu: Tamara Buciuceanu, Ion Caramitru, Diana Lupescu, Ştefan Bănică Jr.

Comedie. Profesorul Socrate inaugurează anul şcolar printr-un extemporal pe tema "Cum aş vrea să fie dirigintele clasei ?". Popularitatea lui Socrate o îngrijorează pe profesoara de matematică, Isoscel, gata oricând „să dea jos milităria din pod". În acest timp, Socrate îşi face şi el griji, dar în legătură cu Anca, fiica sa îndrăgostită.


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
03:35 Vizita de lucru

Editia 6/12

Producător Cristina Danila

04:00 Daruieste Romanie! (R)

05:30 Telejurnal Moldova (R)

Translator mimico gestual

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Ora duminică 18 august 2019
06:00 Gala umorului

06:55 Imnul României

07:00 Pescar hoinar

(Redifuzare)

Prezintă Eugen Roibu şi Ştefan Stoica

Producător Ligia Baboş

07:30 Universul credinţei

Universul credinţei (I) (Redifuzare)

Jurnalişti: Răzvan Bucuroiu, Cristina Andrei, Rafael Udriște,

Corneliu-Vlad Matache, Ciprian Dumea, Paula Tăbârcă, Ion-Lucian Ciucu, Cristina Ionescu, Anna de Hillerin

Producător Andrei-Victor Dochia

08:30 Universul credinţei

Universul credinţei (II) (Redifuzare)

Jurnalişti: Răzvan Bucuroiu, , Rafael Udriște, Cristina Andrei

Corneliu-Vlad Matache, Ciprian Dumea, Paula Tăbârcă, Ion-Lucian Ciucu, Cristina Ionescu, Anna de Hillerin

Producător Andrei-Victor Dochia

Transmisiune directa

09:30 Pro patria

10:00 În grădina Danei

Jurnalist Magda Olteanu

Producător tv. Dana Constantinescu

10:35 Viaţa satului

Viaţa satului (I)

Prezentator Dana Constantinescu

Moderator Gabriel Gherghescu

Jurnalişti: Ovidiu Dinescu, Marian Eftimie, Teodor Dumitriu, Alexandru Popescu.

Producători tv: Gabriel Gherghescu, Cosmin Andrei

Producător coordonator Viorel Popescu

11:50 Minutul de agricultura

12:00 Viaţa satului

Viaţa satului (II)

Prezentator Dana Constantinescu

Moderator Gabriel Gherghescu

Jurnalişti: Ovidiu Dinescu, Marian Eftimie, Teodor Dumitriu, Alexandru Popescu.

Producători tv: Gabriel Gherghescu, Cosmin Andrei

Producător coordonator Viorel Popescu

13:00* Tezaur folcloric

Jurnalişti tv: Roxana Pletea Popuşoi, Carmen Vrabete

Producător Gheorghiţa Nicolae

13:50 Discover Romania

*DAN SPATARU

Producator Cecilia Melinescu

14:00* Telejurnal

* Meteo(montaj) *Sport (montaj)

Transmisiune directă

14:25 Reteaua de idoli

Editia 7/8

Redactor Mariana Cernaianu

Producator Irina Pacuraru

15:10 Drag de Marea mea!

Editia 3/5

Prezintă: Paul Surugiu-Fuego

Paul Surugiu-Fuego vine cu o super premieră la TVR 2!

Artistul își face bagajul și se mută pentru o lună la...... mal de mare!

Astfel, în fiecare vineri, de la ora 18.00, începând cu 2 august, Fuego ne va spune că îi este “DRAG DE MAREA MEA!”, în cea mai nouă și fresh ediție de vară.

Va fi un show dinamic, o oră de bună dispoziție, cu momente inedite și super premiere direct de pe plajă.

Paul Surugiu-Fuego va aduce vara și marea în casele voastre, într-un spectacol estival în stilul său caracteristic, cu muzică de calitate, antren și voie bună, dar și cu invitați unul și unul, prieteni dragi, care-l vor supune la provocări inedite și care vor transforma vara aceasta într-una a distracției garantate.

Invitaţi:

Ovidiu Komornyik

Simona Florescu

Mirela Pană

Producător: Codruţa Prunariu

16:00 Muzici si traditii in Bucuresti

Editia 5/5

Prezentator si producător Iuliana Tudor

17:45 Discover Romania

*DAN SPATARU

Producator Cecilia Melinescu

18:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Victoria Colesnic

Translator mimico gestual

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

18:30 Interviurile Telejurnalului Moldova

*August “89-30 de ani

19:00 Avanpremiera la Cerbul de Aur,2019

Avanpremiera la Cerbul de Aur ,2019

20:00* Telejurnal

* Ştiri +*Tema zilei

Prezintă Radu Andrei Tudor

Producători: Violeta Iorgulescu, Anamaria Panait

Transmisiune directă

*Meteo (Montaj )

*Sport (Montaj)

20:50 Agenda Cerbului de Aur 2019

21:00 Gala umorului

(Redifuzare)

Prezintă Diana Cavallioti şi Dragoş Huluba

Producător Cosmin Dumitru

21:50 Discover Romania

*DAN SPATARU

Producator Cecilia Melinescu

22:00* Film, La capatul liniei

(România, 1983)

Regia: Dinu Tănase

Scenariul: Radu F. Alexandru

Cu: Mircea Albulescu, Dan Condurache, Ioana Crăciunescu

Durata: 87:01 min.

Dramă. În România anilor '80, un maistru turnător este implicat într-un grav accident de muncă. După ispăşirea pedepsei, împreună cu un tânăr prieten, se angajează într-un combinat siderurgic la „capătul liniei” ferate, într-un oraş de provincie. Aici, maistrul va găsi şi dragostea unei femei-aflată şi ea la o răspântie a vieţii.

* 1983-Costineşti-Premiul pentru interpretare masculină-Mircea Albulescu;

* 1990-Amiens-Marele Premiu "Licornul de aur" şi Premiul de interpretare feminină-Ioana Crăciunescu.


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
23:30 Pescar hoinar

Prezintă Eugen Roibu şi Ştefan Stoica

Producător Ligia Baboş

00:00 Profesionistii…Best of

*Bartolomeu Anania

Producator Eugenia Voda

01:00 Politică şi delicateţuri cu Mircea Dinescu

Politică şi delicateţuri cu Mircea Dinescu (Redifuzare)

Jurnalist Iulia Ioaniţoaia

Producător Dan Manoliu


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
01:50 Discover Romania

*DAN SPATARU

Producator Cecilia Melinescu

02:00* La capatul liniei

Film * (România, 1983)

Regia: Dinu Tănase

Scenariul: Radu F. Alexandru

Cu: Mircea Albulescu, Dan Condurache, Ioana Crăciunescu

Durata: 87:01 min.

Dramă. În România anilor '80, un maistru turnător este implicat într-un grav accident de muncă. După ispăşirea pedepsei, împreună cu un tânăr prieten, se angajează într-un combinat siderurgic la „capătul liniei” ferate, într-un oraş de provincie. Aici, maistrul va găsi şi dragostea unei femei-aflată şi ea la o răspântie a vieţii.

* 1983-Costineşti-Premiul pentru interpretare masculină-Mircea Albulescu;

* 1990-Amiens-Marele Premiu "Licornul de aur" şi Premiul de interpretare feminină-Ioana Crăciunescu.


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
03:30 Pescar hoinar

Prezintă Eugen Roibu şi Ştefan Stoica

Producător Ligia Baboş

04:00 Avanpremiera la Cerbul de Aur 2019

05:00 Interviurile Telejurnalului Moldova (R)

05:30 Telejurnal Moldova (R)

Translator mimico gestual

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

RECOMANDĂRI